Przygotowanie do matury – rozplanuj swoją naukę!

Rozplanowanie działań do wykonania ułatwia ich podział i poukładanie w czasie oraz zwiększa prawdopodobieństwo realizacji planu w określonym terminie. Warto w ten sposób podejść do różnych zadań, których wykonanie jest niezbędne. Takie samo podejście warto zastosować w przypadku nauki do egzaminu maturalnego. Matura to jeden z najważniejszych sprawdzianów, jaki czeka człowieka wkraczającego powoli w okres młodej dorosłości. Zaplanuj naukę tak, aby przygotowanie do matury (najlepsze książi) nie było dodatkowym powodem do stresu!

Na początek dobry plan

Zanim zaczniesz naukę, warto sobie wszystko dobrze rozplanować oraz odpowiedzieć na szereg niezbędnych pytań, takich jak:

– ile masz czasu do matury,

– jakie przedmioty zdajesz na poziomie rozszerzonym,

– jakiego wyniku oczekujesz,

– który przedmiot sprawa Ci najwięcej problemów.

Znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania ułatwi Ci optymalne przygotowanie się do egzaminu maturalnego. W zależności od tego ile masz czasu do matury, podziel odpowiednio naukę i zaplanuj czas na powtórki, które są niezbędne w procesie przyswajania wiedzy.

Zacznij od teorii

Niezależnie od tego, które przedmioty będziesz zdawać na maturze, wiedza teoretyczna na start jest niezbędna. Czasem będzie jej więcej (np. biologia), a czasem mniej (np. matematyka), ale stanowi ona podstawę do dalszych działań. W tym celu warto wspomóc się repetytorium maturalnym, które stanowi kwintesencję wiedzy niezbędnej do egzaminu. W odróżnieniu od podręczników informacje tam podane są “w pigułce”, co ułatwia ich przyswajanie. 

Czas na praktykę

Jeśli teorię masz już dość dobrze opanowaną, warto sprawdzić swoje siły w praktyce. W tym celu możesz wykorzystać zeszyty ćwiczeń, które ułożone są zgodnie z tematami w podręcznikach i zawierają liczne zadania wraz z odpowiedziami i przedstawionym tokiem postępowania, co umożliwia samodzielną naukę. Następnie możesz postawić na arkusze maturalne. Zadania tam nie są ułożone tematycznie, a wymieszane tak, jak na maturze. Dodatkowo możesz zmierzyć sobie czas, aby przekonać się, ile zajmuje Ci wykonanie pojedynczego arkusza.