Przygotowanie do matury – zrób to jak najlepiej!

Ostatnia klasa szkoły średniej to czas, kiedy słowo “matura” pojawia się już na każdym kroku. Część osób dopiero wtedy zaczyna swoje przygotowania do tego egzaminu, jednak aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto zacząć działać wcześniej. Każdy maturzysta zobowiązany jest do podejścia do matury z trzech obowiązkowych przedmiotów: z polskiego, z matematyki oraz z języka obcego nowożytniego. Dodatkowo obligatoryjne są również egzaminy ustne z obu języków. Jak zacząć przygotowanie do matury, aby było jak najbardziej efektywne?

Parę refleksji na początek

Maturę można zdawać tylko na poziomie podstawowym, jednak większość maturzystów decyduje się również na pisanie egzaminów na poziomie rozszerzonym z różnych przedmiotów. Jest to przydatne np. podczas rekrutacji na wybrane studia. Na samym początku warto rozważyć kilka kwestii i odpowiedzieć sobie samemu na pytania:

– jakie egzaminy chcesz zdawać (czy tylko przedmioty obligatoryjne, czy dodatkowe również),

– czy któryś z przedmiotów obligatoryjnych chcesz zdawać na poziomie rozszerzonym,

– co chcesz osiągnąć, zdając maturę (czy wybierasz się na studia, czy chcesz po prostu zdać egzamin),

– jeśli wybierasz się na studia, to matury z jakich przedmiotów potrzebujesz,

– ile masz czasu do matury.

Znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania ułatwi Ci wybranie najlepszej i najbardziej efektywnej drogi przygotowań do matury.

Repetytorium i vademecum maturalne

Pierwszym krokiem przygotowań maturalnych z dowolnego przedmiotu powinna być dokładna powtórka niezbędnego materiału. Zamiast przeglądać wszystkie podręczniki z poprzednich lat, warto zdecydować się na repetytorium maturalne. Te pomoce maturalne składają się z wiedzy niezbędnej do zdania egzaminu, jednak została ona odpowiednio skondensowana i podana “w pigułce”, przez co łatwiej się ją przyswaja. 

Arkusze maturalne i próbne matury

Gdy czujesz się już dość pewnie w wybranym przedmiocie, możesz przejść do wypełniania arkuszy. Zadania są tam wymieszane, a nie ułożone tematycznie, dlatego będziesz mógł sprawdzić się dokładnie tak, jak podczas prawdziwej matury.